kolko kolka kolko
Aktualności

Szafy sterownicze – charakterystyka i zastosowanie

Trudno wyobrazić sobie urządzenia elektryczne, pneumatyczne, elektroniczne i programowalne bez odpowiedniej ochrony. Szafy sterownicze nie tylko gwarantują bezpieczeństwo systemów sterowania instalacji przemysłowych, ale także ułatwiają zachowanie odpowiednich parametrów, chroniąc urządzenia przed dostępem osób trzecich.

Szafy sterownicze – charakterystyka


Szafy sterownicze składają się z ramy, płyt podłogowych, pleców, płyty montażowej, dachu, a także drzwi przednich z zamkiem. Wyposażone są w panele do nawigacji, które w przypadku skomplikowanych urządzeń składają się z przycisków sterujących oraz ekranów do wyświetlania danych technicznych. Oprócz tego konstrukcje posiadają zazwyczaj podzespoły wejściowe i wyjściowe, w tym zegary pomiarowe, liczniki i sygnalizatory, które ułatwiają sterowanie urządzeniem. Na szafach zamontowane mogą być również lampy ostrzegawcze. Szafy sterownicze powinny spełniać międzynarodowe normy, a także być dopasowane do środowiska pracy. Istotna jest trwałość i odporność na korozję. Z tego powodu rama najczęściej wykonana jest z blachy aluminiowej, stali nierdzewnej, tworzywa sztucznego lub ocynkowanej blachy aluminiowej. Drzwi oraz ściany produkuje się z blachy stalowej. W szczególnych warunkach, takich jak porty i zakłady chemiczne, stosowane są ramy ze stali kwasoodpornej, odporniejszej na rdzewienie.

Szafy sterownicze – zastosowanie


Szafy sterownicze ułatwiają kontrolę pracy maszyn, zapewniają łatwe sterowanie systemami i układami, a także pomagają w uporządkowaniu aparatury. Stanowią również ochronę przed porażeniem, wnikaniem wody i pyłu oraz elementów obcych. Konstrukcja szafy powinna być zgodna z normą PN-EN 60529, która określa stopień szczelności i ochrony zapewnianej przez obudowy – Ingress Protection. Standardowe szafy pełnogabarytowe do użytku wewnątrz budynku muszą posiadać IP55, a na zewnątrz minimum 65 IP.

Powrót do listy