kolko kolka kolko
Aktualności

Rodzaje granulatorów i ich zastosowanie

Biopaliwo staje się obecnie coraz popularniejsze. Doceniane są jego właściwości energetyczne i to, że jest ono ekologiczne. Dlatego przetwarzanie biomasy na pellet i brykiety jest z roku na rok powszechniejsze. Aby móc pozyskać tego rodzaju biopaliwo konieczne jest zastosowanie odpowiednich urządzeń. Są nimi granulatory, przez niektórych nazywane też peleciarkami. Pierwotnie maszyny te były wykorzystywane do produkcji pasz dla zwierząt gospodarskich, ale z biegiem czasu i dokonując pewnych modyfikacji, zaczęto je stosować w produkcji biomasy, gdzie doskonale się sprawdzają.

Jak działa granulator?

Granulatory pozwalają zmniejszyć objętość biomasy, czego efektem jest uzyskanie małych kilkucentymetrowych walców. Wcześniej surowiec musi zostać odpowiednio obrobiony – rozdrobniony, oczyszczony i poddany suszeniu. Gdy trafi już do granulatora, poddawany jest obróbce, pod wpływem ciśnienia. Powierzchnia matrycy posiada kanały przelotowe i to przez nie przedostaje się wrzucony do maszyny surowiec. Masa zostaje podgrzana i uzyskuje lepkość gwarantującą odpowiednią jakość pozyskanego materiału. Następnie system noży odcina równe kawałki surowca, który wydostaje się z matrycy.

Rodzaje granulatorów


Rodzaje granulatorów można podzielić według rodzajów matryc:

granulatory z matrycą płaską – przypomina ona okrągłą tarczę;


granulatory z matrycą pierścieniową – jak sama nazwa wskazuje, matryca w tego rodzaju urządzeniach ma kształt pierścienia;

Różnice w budowie tych maszyn, dotyczą też mechanizmu ich działania. W niektórych granulatorach matryca jest nieruchoma, a obracają się jedynie rolki, w innych ruchome są oba te elementy.

Do czego może posłużyć granulator?


Tak jak wspomnieliśmy na początku artykułu, granulatory były i są nadal używane w produkcji pasz. Jednak po odpowiednich zmianach technologicznych zaczęto tworzenie takich maszyn, które doskonale sprawdzają się w produkcji biomasy. Materiał ten może być produkowany z wielu surowców między innymi z: drewna, słomy, wytłoków z trzciny cukrowej, MDF, miskantu czy gałęzi drzew owocowych. Obecnie granulatory są stale unowocześniane i wyposażane w nowe rozwiązania technologiczne takie jak np. monitorowanie temperatury rolek czy nowoczesne systemy ich smarowania, które umożliwiają mniejsze zużycie substancji smarujących.

Powrót do listy