kolko kolka kolko
Aktualności

Rodzaje granulatorów i ich zastosowanie

Biopaliwo staje się obecnie coraz popularniejsze. Doceniane są jego właściwości energetyczne i to, że jest ono ekologiczne. Dlatego przetwarzanie biomasy na pellet czy brykiet jest z roku na rok powszechniejsze. Do wyprodukowania pelletu niezbędne jest zastosowanie odpowiednich urządzeń w ciągu linii technologicznej, w tym najważniejszego jakim jest prasa granulująca - granulator. Początkowo maszyny granulujące były wykorzystywane przy produkcji pasz m.in. w cukrowniach. Z czasem zaczęto je stosować w produkcji biomasy, gdzie doskonale się sprawdzają.

Jak działa granulator?

Granulatory pozwalają zmniejszyć objętość biomasy. Przed podaniem materiału do granulatora surowiec musi zostać odpowiednio obrobiony – rozdrobniony, oczyszczony i poddany suszeniu. W granulatorze na skutek ciśnienia i temperatury powstaje pellet - biopaliwo w postaci cylindrycznych granulek. Jest to efekt uwolnienia lignin, co polepsza łączenie się cząsteczek materiału. Matryca granulatora posiada specjalne otwory - kanały przez które przeciskany jest granulowany materiał. Średnica kanałów determinuje rozmiar pelletu, natomiast długość regulowana jest zwykle za pomocą specjalnych noży.

Rodzaje granulatorów

Rodzaje granulatorów można podzielić według rodzajów matryc:

granulatory z matrycą płaską

granulatory z matrycą pierścieniową

Różnice w budowie tych maszyn, dotyczą też mechanizmu ich działania. W przypadku granulatorów z matrycą płaską materiał trafia z góry na poziomo usytuowaną matrycę i jest przeciskany przez nią za pomocą rolek. Natomiast w przypadku matrycy pierścieniowej materiał przeciskany jest od środka na zewnątrz pionowo ustawionej matrycy za pomocą rolek.

Do czego może posłużyć granulator?

Tak jak wspomnieliśmy na początku artykułu, granulatory były i są nadal używane w produkcji pasz. Jednak maszyny te po odpowiednich zmianach technologicznych i wzmocnieniu ich konstrukcji zaczęto z powodzeniem używać także do produkcji biomasy. Granulować można cały szereg różnych materiałów między innymi: drewno, odpady drzewne, słomę, wytłoki, płyty MDF, miskant, gałęzie drzew owocowych. Obecnie granulatory są stale unowocześniane i wyposażane w najnowsze rozwiązania technologiczne takie jak np. monitorowanie temperatury rolek czy nowoczesne systemy ich smarowania, które umożliwiają mniejsze zużycie substancji smarujących oraz znacznie wydłużają czas ich eksploatacji.

Powrót do listy